Zespoły badawcze


Efektywność Procesów Konwersji Energii w Maszynach Energetycznych

Jednostka: Wydział Energetyki i Paliw - Katedra Maszyn Cieplnych i Przepływowych
Lider zespołu: Mika Łukasz
Opis: Badania wydajnościowe trójzłożowej chłodziarki adsorpcyjnej. Określenie wpływu wybranych rodzajów klejów na poprawę wymiany ciepła w złożu. Analiza możliwości wykorzystania sorbentów na bazie żelu krzemionkowego, węgli aktywnych, zeolitów oraz mikroporowatych struktur MOF w chłodziarkach adsorpcyjnych zasilanych ciepłem odpadowym. Określenie wpływu dodatków o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła na zdolności sorpcyjne i przewodność cieplną zmodyfikowanych sorbentów. Analiza procesu cyklicznej sorpcji i desorpcji wody, metanolu, etanolu itp. Synteza oraz kompleksowa analiza sorbentów wykorzystywanych w chłodziarkach adsorpcyjnych. Badania wpływu temperatury desorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu temperatury adsorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu długości cyklu sorpcji/desorpcji na parametry chłodziarki adsorpcyjnej. Optymalizacja pracy chłodziarki adsorpcyjnej. Badania wpływu różnych konstrukcji złóż sorpcyjnych, parownika i skraplacza na efektywność procesu chłodzenia. Badania procesu odsalania wody w słonecznym destylatorze, w chłodziarce adsorpcyjnej oraz na wielostopniowym stanowisku do oczyszczania wody, w kierunku współpracy z elektrolizerem przy produkcji wodoru. Określanie parametrów wpływających na czas przemiany fazowej PCM w wymiennikach ciepła. Badanie właściwości termofizycznych PCM wzbogacanych dodatkami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła.

Geoenergia - Laboratorium Zaawansowanych Metod Wydobycia Węglowodorów i Magazynowania Energii

Jednostka: Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu - Katedra Inżynierii Naftowej
Lider zespołu: Wojnarowski Paweł
Opis: Badania laboratoryjne i modelowe związane z badaniem procesów przepływu płynów w ośrodku porowatym oraz własności płynów w warunkach złożowych. Badania związane ze zrównoważonym i optymalnym wydobyciem węglowodorów, eksploatacją złóż geotermalnych oraz procesami zatłaczania płynów i magazynowania energii w strukturach geologicznych.

Grupa Badawcza Inteligencji Obliczeniowej i Modelowania

Jednostka: Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej - Katedra Informatyki Stosowanej i Modelowania
Lider zespołu: Regulski Krzysztof
Opis: Modelowanie procesów przy użyciu sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego, projektowanie oraz implementacja systemów komputerowych oraz cyber-fizycznych. Wykorzystanie metod optymalizacji do rozwiązywania problemów inżynierskich, w tym także w obszarze analizy i segmentacji zdjęć mikrostruktur przy użyciu sieci konwolucyjnych. Metody numeryczne do modelowania materiałów i procesów, w tym cyfrowe bliźniaki procesów. Wysokowydajne modele stochastyczne do przewidywania mikrostruktury materiałów metalicznych oraz modelowanie dyfrakcji elektronów i pozytonów. Narzędzia NLP i ontologie do identyfikacji pojęć w języku technicznym. Metody optymalizacji własności mechanicznych materiałów.

Grupa Krzemionkowa

Jednostka: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska - Katedra Analiz Środowiskowych, Kartografii i Geologii Gospodarczej
Lider zespołu: Jurkowska Agata
Opis: Zespół badawczy realizuje działania skupiające się odtworzeniu ewolucji cyklu krzemu (Si) w dziejach Ziemi, na podstawie zapisu geologicznego. Celem badawczym jest określenie źródeł krzemu w wodzie morskiej, jego obiegu oraz pogrzebania, a w szczególności tworzenia się skał węglanowo-krzemionkowych i krzemionkowych. Badania realizujemy poprzez analizę zapisu paleontologicznego organizmów krzemionkowych (gąbek krzemionkowych, radiolarii, okrzemek) petrograficzno-mineralogicznego (identyfikacja polimorfów krzemionki i ich pochodzenia) skał krzemionowych oraz analizy geochemiczne (REE, δ30Si). Poprzez rozpoznanie ewolucji cyklu Si w dziejach Ziemi oraz korelację z globalnymi zmianami klimatycznymi sprowadzającymi się następujących po sobie okresów cieplarnianaych i chłodnych chcemy zbadać wpływ obiegu biogechemicznego Si na długofalowe globalne zmiany klimatu.

Przemysłowe Systemy Sterowania

Jednostka: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - Katedra Automatyzacji Procesów
Lider zespołu: Dominik Ireneusz
Opis: Zespół prowadzi działania w zakresie nowoczesnych rozwiązań związanych ze standardem Przemysłu 4.0 oraz zastosowania autorskiego systemu pomiarów naprężeń. W zakresie badań zespołu wyróżnić można: zastosowanie okularów VR (Virtual Reality) i MR (Mixed Reality), badania nad uczeniem maszynowym oraz szeroko pojętymi badaniami nad nowoczesnymi rozwiązaniami automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dotyczące nowoczesnego programowania linii produkcyjnych i projektowania układów automatyki. Doświadczenie w przeprowadzaniu audytów technologicznych.

Zespół Autonomicznych Robotów

Jednostka: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - Katedra Automatyzacji Procesów
Lider zespołu: Rączka Waldemar
Opis: Zespół jest zainteresowany szeroką współpracą na polu aplikacyjnym, badawczym, dydaktycznym. Zakres zainteresowań zespołu badawczego jest szeroki ale działania zależą od konkretnych celów. Najbardziej zainteresowani jesteśmy działaniami w tematach: 1. Badania nad algorytmami autonomicznej nawigacji rojów. 2. Sztuczna inteligencja dla robotów autonomicznych. 3. Zastosowania praktyczne. 4. Interdyscyplinarne współprace. 5. Kształcenie i edukacja.